Skip links
en iyi 4 ulasim modu

En İyi Dört Ulaşım Modu

En Popüler Ulaşım Modları Nelerdir?

Hava, Kara, Deniz ve Demiryolu. Bunlar, lojistik endüstrisindeki dört ana taşıma modudur. Hangi yöntemi kullanacağınız, ne göndereceğinize, nereden göndereceğinize ve nereye göndereceğinize bağlı olacaktır.

O zaman bile birden fazla yöntem uygun olabilir. Bu nedenle, her bir taşıma modunun avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak önemlidir.

Gereksinimlerinize bağlı olarak, hangi taşıma modunun en yüksek taşıma kapasitesine sahip olduğunu da belirlemeniz gerekecektir.

Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı , dünya çapında her türlü malın taşınması için popüler bir seçimdir. Ürünlerin yurtiçi veya yurtdışına taşındığı ve müşterilerin kapılarına son teslimatı yapmak için özellikle uygundur.

Türkiye ve Almanya gibi taşımacılığın çoğunluğunu karayolu taşımacılığının oluşturduğu ülkelerde yaygın bir tercihtir ve bu listedeki diğer tüm taşıma modlarıyla birlikte kullanılabilir.

Karayolu taşımacılığının faydaları nelerdir?

– Hava veya deniz taşımacılığına kıyasla karayolu taşımacılığında daha az kısıtlama vardır.
– Kamyonları takip etmek, gemileri veya uçakları takip etmekten daha kolaydır. GPS her zaman nerede olduklarını size bildirebilir.
– Mali açıdan en ekonomik ulaşım modlarından biridir.
– Oldukça erişilebilirdir.
– Dünyadaki her ülkenin bir karayolu ağı vardır. Deniz veya demiryolu ağları için söylenemez.
– Ürünlerinize göre özel nakliye düzenlemek kolaydır.
– Karayolu taşımacılığı, tehlikeli maddeleri, çabuk bozulan malları ve hemen hemen her şeyi barındırabilir.
– Doğru planlandığında kapıdan kapıya nakliye mümkündür.
– Gerekirse rotaları ve zamanlamaları ayarlamak kolaydır.
– Karmaşık olmayan paketleme, nakliye ve boşaltma süreci.

Karayolu taşımacılığının dezavantajları nelerdir?

– Karayolu nakliyesi, hava veya deniz yoluyla yapılan nakliyeden daha uzun sürebilir ve öngörülemeyen hava veya yol kapanışları nedeniyle öngörülemez olabilir.
– Küresel taşımacılık için uygun değildir.
– Diğer taşıma modlarına kıyasla suçluların kamyonları hedeflemesi daha kolaydır.
– Boyut ve ağırlık sınırları geçerlidir.
– Mevsimsellikle ilgili sorunlar yolları güvensiz hale getirebilir.
– Alternatif taşıma modlarına kıyasla daha yüksek kaza ve arıza riski.
– Diğer ulaşım modlarından daha yavaştır.

Deniz taşımacılığı

Deniz taşımacılığı , dünya ticaretinin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Tüm malların %90’ından fazlası gemilerle taşınmaktadır.

Bir ölçek fikri için: Statista , en büyük 10 konteyner limanının 2021’de 247 milyon TEU’dan fazla iş hacminden sorumlu olduğunu bildirdi.

Bunun nedeni, gemilerin hava taşımacılığından çok daha ağır yükleri maliyetin çok altında taşıyabilmesidir. Sonuç olarak, tarımsal ürünler ve ham maddeler gibi dökme malzemelerin taşınması için tercih edilen seçimdir.

Ayrıca, bu Statista raporunda alıntılanan, okyanus taşımacılığının dünya endüstrilerinin çoğu için tedarik zincirinin en ayrılmaz parçası olduğunu ve onu küresel ticaretin belkemiği haline getirdiğini belirtmekte fayda var.

2013-2019 yılları arasında hem küresel ticaret filosunun kapasitesi hem de deniz yoluyla yapılan ticaret hacmi önemli ölçüde arttı. Bu süre zarfında, gemilerin taşıdığı mal hacmi yaklaşık yüzde 35 artarken, ticari gemilerin toplam kapasitesi yaklaşık yüzde 17 arttı.

Deniz taşımacılığının faydaları nelerdir?

– Büyük ve ağır malları taşımanın en iyi yolu budur. Kargo gemileri binlerce ton yük taşıyabilir, bu da onları büyük boyutlu veya dökme ürünler için mükemmel kılar.
– Hava taşımacılığından daha ucuzdur. Ayrıca daha çevrecidir.
– Minimum işlem gereklidir.
– Yavaş hareket eden gemiler, malların hasar görme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.
– Nakliye hava koşullarından nadiren etkilenir.
– Tüm navlun seçenekleri arasında en yüksek taşıma kapasitesine sahiptir.
– Deniz taşımacılığı en büyük taşıma kapasitesi

Deniz taşımacılığının dezavantajları nelerdir?

– Her zaman mali açıdan en ekonomik seçim değildir.
– Menşe veya son varış noktasına bağlı olarak erişilemez olabilir.
– Uzun nakliye süreleri, hızlandırılmış teslimatlar için uygun değildir.
– Saygın herhangi bir nakliye komisyoncusu, FCL ve LCL gönderileri dahil olmak üzere bir dizi hizmetle küresel bir nakliye ağına erişim sağlamalıdır.

Hava Taşımacılığı

Hava taşımacılığı , hızlı teslimat için tercih edilen seçimdir. Dünyanın her yerinden erişilebilir ve küçük gönderileri uzun mesafelere taşımak için uygun bir yöntemdir. Çoğu büyük şehrin bir havaalanı olduğu göz önüne alındığında, hava taşımacılığı işletmelerin belirli alanlara veya bölgelere gönderi yapmasına da olanak tanır.

Hava taşımacılığının faydaları nelerdir?

– Hava taşımacılığının en büyük avantajı hızdır.
– Uçuşlarda birkaç saatten fazla gecikme olması nadirdir ve hava taşımacılığı karayolu, deniz veya demiryoluna göre çok daha doğrudan bir rotaya izin verir.
– Hava taşımacılığının sabit tarifesi onları güvenilir bir seçim haline getiriyor.
– Hava taşımacılığında güvenlik, diğer taşıma modlarına göre çok daha yüksektir. Paketler için genellikle en sıkı koruma önlemi alınması gerekir.
– Hava taşımacılığı riskinin azalması, daha düşük sigorta primleri anlamına gelir.

Hava taşımacılığının dezavantajları nelerdir?

– Havayolu taşımacılığı, yüksek yakıt maliyetleri ve güvenlik kontrolü gibi ek masraflar nedeniyle en pahalı taşıma yöntemlerinden biridir.
– Hava taşımacılığının doğası, nelerin taşınabileceği konusunda kısıtlamalar olduğu anlamına gelir. Boyut, ağırlık ve ürün türleri sınırlıdır.
– Herhangi bir kazanın tüm mal kaybına yol açabileceği göz önüne alındığında riskli olabilir.

Demiryolu Taşımacılığı

Trenler, dünya çapında, özellikle demiryolu ağlarının kapsamlı olduğu Avrupa ve Kuzey Amerika’da, lojistik rotaların hayati bir parçasıdır. Örneğin, Kuzey Amerika’da demiryolu taşımacılığı, tüm yük yolculuklarının yaklaşık %15’ini oluşturmaktadır. Dünyanın demiryolu ağlarının güçlü olduğu bölgelerinde hızlı, planlı ve güvenilir yük gerektiren kuruluşlar için ideal seçimdir.

Demiryolu taşımacılığının faydaları nelerdir?

– Trenler, karayolu taşımacılığından daha fazla taşıma kapasitesi sunar.
– Sabit tarifeler ve demiryolu yolculuklarının doğası nedeniyle daha az gecikme şansı.
– Diğer tüm ulaşım modlarına kıyasla düşük çevresel etki. Karayolu taşımacılığına göre dörtte üçten fazla daha az emisyon orta çıkar.
– Uzun yolculuklar için uygun maliyetli bir çözümdür.

Demiryolu taşımacılığının dezavantajları nelerdir?

– Diğer ulaşım türlerinden daha yavaş olabilir.
– Erişilebilirliğin olmaması, demiryolu taşımacılığının her yerde uygun olmadığı anlamına gelir.
– Önceden tanımlanmış rotalar nedeniyle kapıdan kapıya hizmet yoktur.
– Genellikle yolculuğun sonunda ek ulaşım gerektirir.

Multimodal Nakliye: Bir Rota Yeterli Olmadığında
Kargonuzun tüm yolculuğu için tek bir nakliye yöntemi kullanmak nadiren mümkündür. Birden çok yöntemin gerekli olduğu durumlarda, çok modlu bir nakliye hizmetini seçmek her zaman ilk tercih olmalıdır.

Multimodal alışveriş, yükün birden fazla taşıma yöntemi kullanılarak çıkış noktasından varış noktasına taşındığı yerdir. İntermodal nakliyeden farklı olarak, her bir taşıma rotası, tek bir sözleşme kapsamında aynı taşıyıcı tarafından işletilmektedir. Bu taşıyıcı, tüm yolculuktan sorumludur.

Multimodal nakliye, intermodal nakliyeye göre çeşitli avantajlara sahiptir. Biri için çok daha akıcı bir hizmet. Yolculuğun her ayağından sorumlu bir şirketle, tüm yolculukla ilgili güncellemeler sağlayabilecek ve sorunları giderebilecek tek bir irtibat noktasıyla ilgilenebilirsiniz. Sonuç olarak gönderinizi takip etmek ve gerçekçi zaman çizelgeleri elde etmek çok daha kolaydır. Devir teslim süreci olmadığı için teslimat da daha verimli olmalıdır.

Nakliye komisyoncularının çoğu, dünya çapında çok modlu nakliye taşımacılığında uzmanlaşmıştır. Tüm hizmet yelpazemiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ekibimizin bir üyesiyle görüşün .

Nicelikten çok niteliğe odaklanan bir ortaklık mı arıyorsunuz? Doğrudan müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşmak için tıklayınız.

Explore
Kaydır